Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Поділ спільного майна подружжя - це припинення права спільної сумісної власності подружжя на майно і виникнення на її основі приватної власності або спільної часткової власності подружжя. Поділ спільного майна може здійснюватися під час шлюбу, у процесі його розірвання, а також після розірвання шлюбу в добровільному порядку або в судовому порядку за наявності спору щодо майна.
Право спільної сумісної власності полягає у тому, чоловік і дружин має рівне право володіти, користуватися та розпоряджатися майном.
Майном що є спільною сумісною власністю подружжя вважається, майно набуте подружжям за час шлюбу, яке належить дружині та чоловікові незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку. Кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя.
Яке майно не підлягає розділу при розірванні шлюбу?
Відповідно до Сімейного кодексу України особистою приватною власністю дружини, чоловіка є:
На таке майно, не поширюється сімейно-правовий принцип спільності майна подружжя.
Добровільний порядок поділу майна подружжя
Сімейним кодексом України передбачено право дружини і чоловіка на поділ майна, що належить їм на праві спільної сумісної власності, незалежно від розірвання шлюбу. Так, дружина і чоловік мають право розділити майно за взаємною згодою зокрема уклавши договір про поділ майна, що є у спільній сумісній власності. Якщо об’єктом поділу є нерухоме майно, тоді такий договір укладається у письмовій формі та підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню.
Судовий порядок поділу майна подружжя
Судовий порядок застосовується тоді, коли дружина і чоловік не можуть розділити майно за взаємною згодою на підставі доказів наданих сторонами щодо майна, що є спільною сумісною власністю подружжя. Виходячи з початкового принципу рівності часток кожного з подружжя.
За рішенням суду частка майна дружини, чоловіка може бути збільшена, якщо з нею/ним проживають діти, а також непрацездатні повнолітні син/дочка, за умови, що розмір аліментів, які вони одержують, недостатній для забезпечення їхнього фізичного, духовного розвитку та лікування.
Інтереси неповнолітніх дітей, непрацездатних повнолітніх дочки/сина або другого з подружжя, що заслуговують на увагу, можуть враховуватися судом при визначенні способу поділу спільного майна в натурі.
Позовна давність
До вимог про поділ майна, що є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя позовна давність не застосовується за умови, якщо шлюб між ними не розірвано. До вимоги про поділ майна, заявленої після розірвання шлюбу, застосовується позовна давність утри роки, яка обчислюється від дня, коли один із співвласників дізнався або міг дізнатися про порушення свого права власності.
Правовий режим майна, що є власністю жінки та чоловіка, які проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою
Якщо жінка та чоловік проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними. На майно, що є об’єктом права спільної сумісної власності жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою та в будь-якому іншому шлюбі, поширюються положення про право спільної сумісної власності подружжя.
Реалізувати своє право на безоплатну правову допомогу можна через відділ «Срібнянське бюро правової допомоги» Ніжинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (смт.Срібне, вул.Миру, 25, 2 поверх,каб. №3,4) та за телефоном (04639) 2-18-24 чи (04639) 2-19-16. Єдиний номер системи безоплатної правової допомоги – 0 800 213 103
Начальник відділу
«Срібнянське бюро правової допомоги»
Ніжинського МЦ з надання БВПД Вовчук Д.В.