flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Потреба поглиблення знань суддів усіх інстанцій у питаннях щодо воєнних злочинів та злочинів проти людяності є нагальною

20 травня 2022, 12:20

19 травня 2022 року відбулася робоча зустріч Голови Верховного Суду Всеволода Князєва з Генеральним прокурором Іриною Венедіктовою та британським юристом, суддею Міжнародного кримінального суду в Гаазі (2011–2021) Говардом Моррісоном, який віднедавна є також незалежним радником Генерального прокурора з питань воєнних злочинів.

Всеволод Князєв висловив вдячність за організацію цієї зустрічі та можливість обміну думками, адже Говард Моррісон – визнаний експерт у галузі міжнародного кримінального судочинства, і його дуже поважають в Україні.

За словами Говарда Моррісона, те, що сталося, є обурливим, і Росія має відповісти за скоєне. Він зазначив, що за останні 20 років здобув чималий досвід у питаннях воєнних злочинів і буде радий поділитися своїми знаннями із правниками України. Міжнародний експерт пообіцяв згодом відвідати Україну особисто, а тим часом сфокусуватися на розробленні навчальних тренінгів для суддів, які розглядатимуть воєнні кримінальні провадження.

На думку очільника Верховного Суду, такі навчальні тренінги слід розділяти для суддів першої, апеляційної та касаційної інстанцій. Насправді ніхто й не міг уявити, що колись українським правникам доведеться зіштовхнутися з питаннями щодо воєнних злочинів і злочинів проти людяності, тому потреба поглиблення знань у цих галузях є вкрай нагальною.

Всеволод Князєв також додав, що поки немає чіткого усвідомлення, які справи передаватимуться на розгляд Міжнародного кримінального суду, спеціального міжнародного трибуналу (який, як він сподівається, буде створений якомога швидше) та національних судів. З іншого боку, російські військові скоїли на території України тисячі злочинів, тому важливо усвідомлювати спроможність міжнародних судових інституцій, адже йтиметься про тисячі кримінальних проваджень.

Говард Моррісон акцентував на тому, що Міжнародний кримінальний суд зможе зайнятися найскладнішими справами з політичної та військової точок зору. Але основна вага кримінальних проваджень ляже саме на національні суди, адже тут не буде мовних чи культурних бар’єрів, не виникне труднощів із доставленням свідків та інших перешкод.

Рано чи пізно міжнародний спеціальний трибунал щодо Росії буде запроваджений, британський юрист у цьому не сумнівається. Свого часу Говард Моррісон брав участь у роботі Міжнародного кримінального трибуналу щодо Руанди, Міжнародного кримінального трибуналу щодо колишньої Югославії, тож добре знає, з якими викликами може зіштовхнутися Україна у цьому контексті, і закликав бути до них готовими. Спеціальний міжнародний трибунал – це комплексний, тривалий і дорогий механізм. Та щодо цього процесу експерт налаштований оптимістично. «Коли я був у Югославії, мені казали, що ми ніколи не дістанемо Мілошевича, ніколи не дістанемо Караджича, ніколи не дістанемо Младича. Але всі вони постали перед міжнародним трибуналом», – поділився він.

Ірина Венедіктова переконана, що, серед іншого, Говард Моррісон має очолити координацію національних та міжнародних експертів, які залучатимуться до майбутніх тренінгів для суддів і прокурорів України. Він погодився, що координація в такому складному і комплексному питанні є життєво необхідною, та додав, що юристам, які спеціалізуються на кримінальному праві, та й узагалі юристам – не завдасть великих труднощів поглибити компетенцію саме з питань щодо міжнародного кримінального права і міжнародного гуманітарного права. А поглибити ці знання вкрай необхідно, адже і міжнародним, і національним судам важливо розглядати кримінальні провадження відповідно до встановленої процедури, з дотриманням прав людини та настільки справедливо, наскільки це взагалі можливо у ситуації, що склалася.

Завершуючи зустріч, Всеволод Князєв запевнив, що Верховний Суд і судова система підтримають усі ідеї, які стосуватимуться навчання та розширення компетенції. Щоправда, треба мати на увазі, що часу залишилося не так багато, адже перший судовий процес щодо одного з російських військових уже стартував.

 

2022 © Всі права захищені