Маломобільні групи населення (МГН) – особи, що відчувають труднощі при самостійному пересуванні, при одержанні послуг або необхідної інформації, чи при орієнтуванні в просторі.
До маломобільних тут віднесені особи з інвалідністю, особи з тимчасовими порушеннями здоров’я, вагітніжінки, особи старшого (похилого віку), особи з дитячими колясками, тощо (ДБН В.2.2-17:2006 «Доступність будинків і споруд для маломобільних груп населення»)
Основним міжнародним документом, який гарантує права інвалідів є Конвенція ООН про права осіб з інвалідністю, яка ратифікована нашою державою і набрали чинності з 06 березня 2010р., і яка зобов’язує держави-учасниці надавати можливість людям з інвалідністю вести незалежний спосіб життя та повною мірою брати участь в усіх аспектах суспільного життя. Відповідно до статті 13 даної Конвенції держави-учасниці повинні забезпечувати людям з інвалідністю нарівні з іншими ефективний доступ до правосуддя, зокрема передбачаючи процесуальні та відповідні вікові корективи, які полегшують виконання ними своєї ефективної ролі прямих і опосередкованих учасників, у тому числі свідків, на всіх стадіях юридичного процесу, зокрема на стадії розслідування та інших стадіях попереднього провадження.
Статтями 7, 8, 9 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" врегульовано питання щодо здійснення правосуддя в Україні на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом незалежно від раси, кольору шкіри, мови, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних та інших ознак. Усім суб’єктам правовідносин гарантується захист їх прав, свобод і законних інтересів незалежним і безстороннім судом, утвореним відповідно до Закону.
Слід зазначити, що забезпечення доступу до приміщень судів маломобільних груп населення (далі – МГН), у тому числі інвалідів усіх категорій, та створення для них в приміщеннях судів відповідних умов є однією із складових проблем належних службових приміщень судів.
При вході до приміщення Срібнянського районного суду розташована кнопка виклику з переговорним пристроєм, розташована на прийнятній висоті для осіб з обмеженими фізичними можливостями, громадян похилого віку, інших мало мобільних груп населення (у т.ч. для інвалідів). Крім того, вивіска суду розташована безпосередндньо перед входом в приміщення суду на видному місці,продубльована інформацією про найменування суду та графік роботи суду рельєфно-крапковим шрифтом (шрифтом Брайля) на відповідній табличці.
Наказом Срібнянського районного суду Чернігівської області № 8 від 13 червня 2013 року визначено відповідального працівника апарату суду -судового розпорядника суду Кузьменка Анатолія Олексійовича (контактний телефон ( 04639) 2-15-98 ):
- Надавати допомогу особам з обмеженими фізичними можливостями, громадянам похилого віку, іншим маломобільним групам населення про спеціальні правила доступу до приміщень судів, за якими б вони мали можливість вільно подати до канцелярії документи чи їх отримати, зустрітися з відповідальними працівниками суду.
- Надавати консультативну допомогу щодо напрямків руху, забезпечувати супровід вказаних осіб та при потребі надавати фізичну допомогу.
- Організовувати роботу з підтримання пандусів в належному стані (очищення снігу,сміття, тощо).
- Уживати заходи із забезпечення тримання евакуації шляхів від предметів, які перешкоджають руху осіб з обмеженими фізичними можливостями та громадян похилого віку.