Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
28 березня 2017 року в Апеляційному суді Чернігівської області з візитом побував голова Державної судової адміністрації України Зеновій Холоднюк. Він зустрівся з головами та керівниками апаратів місцевих судів Чернігівської області, головами Господарського суду та Чернігівського окружного адміністративного суду, керівництвом та суддями Апеляційного суду Чернігівської області, представниками від Срібнянського районного суду Чернігівської області були керівник апарату суду Яцун В.М. та Голова суду Цигура Н.А.
Розпочалася зустріч з нагородження судді у відставці, колишнього голови Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області Валерія Бережняка з присвоєнням звання Заслуженого юриста України. Зеновій Васильович поздоровив його з високою нагородою, побажав успіхів та благополуччя.
Голова ДСА України виступив з великою доповіддю про стан матеріально-технічного забезпечення судової влади в Україні у 2016 році (в порівнянні з попередніми роками), перспективи фінансування у 2017 році. Зокрема, він детально зупинився на забезпеченні судів Чернігівської області.
Головні тези виступу Зеновія Холоднюка:
1. На засіданні урядового комітету, яке відбулося 28 березня 2017 року, розглянуто питання охорони судів. Найближчими днями воно буде винесено на засідання Кабінету Міністрів.
2. З прийняттям нового закону «Про судовий збір» надходження від сплати судового збору у звітному 2016 році різко збільшились. План перевиконано на 1 млрд. 482 млн. гривень. Однак внесення змін про скасування пільг для органів соціального страхування та Пенсійного фонду призвело до суттєвого зменшення надходжень. На сьогоднішній день вже внесено законопроект про відміну пільг для згаданих установ.
3. Чернігівська область перерахувала в бюджет 53,5 млн. грн. судового збору та займає за цим показником 14-у позицію у рейтингу областей.
4. До середини квітня буде встановлено нову науково розраховану нормативну чисельність суддів у судах відповідно до навантаження. Розрахунок, якщо стисло, має такий вигляд: 1 суддя – 1 день – 1 справа, в рік – не більше 183 справи. Нова чисельність суддів встановлюватиметься на рівні не менше діючих суддів у суді, тобто скоротяться лише вакантні посади.
5. Незважаючи на скорочення вакантних посад суддів відповідно до розрахунку навантаження, все одно спостерігатиметься дефіцит суддів. За розрахунком на сьогоднішній день в межах України необхідно набрати 1200 суддів, а якщо продовжиться тенденція виходу суддів у відставку – то більше.
6. Модельна чисельність суддів Апеляційного суду Чернігівської області на 2017 рік згідно розрахунку становить 26 суддів, модельна чисельність працівників апарату – 65.
7. У місцевих триланкових судах (які розглядають справи загальної, адміністративної та господарської юрисдикції) працюватиме не менше трьох суддів, навіть якщо розрахунок навантаження становитиме меншу кількість. Триланковий суд фінансово невигідний.
8. Вже запроваджено «електронний суд». Незабором буде введено нове поняття – «електронна справа». Для цього необхідно спочатку у всіх залах судових засідань встановити систему відеоконференцзв'язку .
9. До вересня 2017 року усі судді повинні пройти кваліфоцінювання. Цю думку також озвучив голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Сергій Козьяков на З’їзді суддів України 14-15 березня 2017 року. Судді, які пройдуть кваліфоцінювання, отримуватимуть нові посадові оклади.
10. Верховний суд буде створено не пізніше червня 2017 року. На першому етапі буде набрано 120 суддів Верховного суду. Другий етап судової реформи передбачає створення апеляційних округів, третій – укрупнення місцевих судів в окружні суди. Як це конкретно буде відбуватись, зокрема, як зробити правосуддя територіально зручним для громадян – поки що невідомо. Однозначно одне: ліквідації приміщень та працівників у районах не відбудеться. Основне завдання у цьому процесі – не допустити виникнення перепон у доступі громадян до правосуддя.
Голова ДСА України Зеновій Холоднюк оглянув приміщення апеляційного суду, зокрема робочі кабінети працівників, зали судових засідань, вартове приміщення, камери для тимчасового тримання підсудних. Він також побував на будівельному об’єкті (на четвертому поверсі апеляційного суду ведуться ремонтно-будівельні роботи з облаштування додаткових робочих кабінетів), на що Державною судовою адміністрацією були виділені кошти.
Очільник ДСА України поцікавився ходом будівництва нового приміщення Ічнянського районного суду. Голова суду Тетяна Карапиш повідомила, що будівництво майже закінчено, Ічнянський будинок правосуддя став окрасою містечка Ічня. Необхідно зазначити, що дане приміщення районного суду будується по типовому проекту, розробленому спеціально для судів, і стане першим і поки що єдиним не пристосованим, а спеціально збудованим приміщенням суду в Чернігівській області. Здійснення правосуддя у новому, сучасному приміщенні, безперечно, підвищить авторитет судової влади. Тетяна Карапиш також повідомила, що перший камінь у будівництво було закладено ще у 1991 році, однак далі нічого не просувалось. І лише з приходом на посаду голови апеляційного суду Садіга Тагієва, за підтримки голови ДСА України Зеновія Холоднюка тепер Ічня має справжній храм правосуддя.
Зеновій Холоднюк відвідав також Господарський та Чернігівський окружний адміністративний суди, зустрівся з їх керівниками та працівниками.